Geschiedenis van de Universiteit van Amsterdam

  • Over de collecties
  • Speerpunten/highlights
  • Zoeken in de collecties
  • Collectiespecialisten
  • Over de collecties

    Dit is de collectie die voortborduurt op die van het voormalig Universiteitsmuseum van de UvA. Het gaat om verzamelingen en objecten die betrekking hebben op, of voortkomen uit, onderzoek, onderwijs, studentenleven, de gebouwen en op de academische gebruiken. Dit vertaalt zich naar een waaier aan materiaal: archieven, collegedictaat, documentair materiaal, portretten, prenten, wetenschappelijke instrumenten, onderwijsmodellen, gipsen afgietsels, historische computers, affiches, bouwtekeningen, onderwijsplaten, foto’s, toga’s en baretten. De collectie leent zich voor uiteenlopend gebruik: van geleerden-biografieën tot kunsthistorisch onderzoek. Een deel van de collectie bevindt zich in de faculteiten en andere UvA-gebouwen.
    Het startpunt van deze collectie is de oprichting van het Athenaeum Illustre in 1632, dat zich vanaf 1877 de Universiteit van Amsterdam mocht noemen. Het zwaartepunt van de collectie Universiteitsgeschiedenis ligt tussen 1877 en 1960. 
     

    Speerpunten/highlights

    • De collectie Gerardus van Papenbroeck
    • Archieven van geleerden (van bijvoorbeeld A.N.J. Den Hollander en J.P. Bakker)
    • Archieven van studentenverenigingen, studieverenigingen en disputen (bijvoorbeeld Olofspoort en Unitas)
    • Collectie fotografie van de UvA

    Zoeken in de collecties

    Objecten uit deze collectie zijn te vinden via de Catalogus. Een deel van de objecten (portretten, prenten en gipsen afgietsels) is te vinden via de beeldbank van het Allard Pierson. Daar is het ook mogelijk in hoge resolutie afbeeldingen te downloaden. Beschrijvingen van collecties en gegevens over de inhoud, verwerving en herkomst van specifieke collecties zijn te vinden in Archive Space. Nog niet al het materiaal is online te vinden.

    In de Handbibliotheek van de onderzoekzaal staan tijdschriften, naslagwerken, bibliografieën en gedrukte catalogi over handschriften en drukken te vinden. 

    Informatie over studenten, doctors en hoogleraren die verbonden zijn geweest aan het Athenaeum Illustre en later aan de Universiteit van Amsterdam is te vinden in het Album Academicum.

    Collectiespecialisten