100 jaar theater

Wist je dat de theatercollectie dit jaar 100 jaar bestaat? Hier staan we op verschillende manieren bij stil.

Tentoonstelling Martin Monnickendam

Wie waren de mensen die honderd jaar geleden in het theater zaten?  De schilderijen van Martin Monnickendam (1874-1943) die door tijdgenoten ook wel de ‘schouwburgschilder’ werd genoemd, geven ons een inkijkje in de loges en balkons van de Amsterdamse theaters uit het begin van de twintigste eeuw. Deze schilderijen zijn nu te zien in de tentoonstelling Publiek in beeld door Martin Monnickendam De tentoonstelling is de feestelijke aftrap van het 100-jarige jubileum van de theatercollectie die wordt beheerd door het Allard Pierson. Daarnaast staan we in 2024 ook stil bij het 150e geboortejaar van Monnickendam.  

De tentoonstelling is te zien van 15 november 2024 tot 2 maart 2025

Publiek in beeld

Boek: Theater verzamelen

Het slotapplaus klinkt; de voorstelling is verdwenen. Of toch niet helemaal? De Theatercollectie verzamelt al sinds 1925 datgene wat wél overblijft: duizenden ontwerpschetsen, programma’s, opnames, teksten, kostuums, brieven en veel meer. In het Allard Pierson – De Collecties van de Universiteit van Amsterdam wordt deze omvangrijke theatergeschiedenis, van toneel tot dans en van poppenspel tot musical, voor de eeuwigheid bewaard.

Theater verzamelen biedt een greep uit honderd jaar Theatercollectie en presenteert de mooiste, bijzonderste en meest fascinerende objecten. Een rijke inkijk in vier eeuwen Nederlandse theatergeschiedenis en wat daarvan overblijft als het doek gevallen is.

Lees verder

Symposium 27-28 februari 2025

Naar aanleiding van het 100-jarige bestaan van de Theatercollectie Allard Pierson organiseert de leerstoel Theaterwetenschap in samenwerking met Allard Pierson en Stichting TiN op donderdag 27 en vrijdag 28 februari 2025 een symposium. De tweede dag heeft de opzet van een experiment en is bedoeld om met verschillende partijen en vanuit verschillende perspectieven te speculeren over het verleden en de toekomst van theaterarchieven in het algemeen en van de theatercollectie in het bijzonder.

Voorstelling: Een mjeeuw

Collectief Blauwdruk duikt voor dit jubileumjaar in de theatercollectie op zoek naar de zin en onzin van bewaren. In de eenmalige voorstelling op donderdag 27 februari om 18.00 uur nemen zij je mee in de rol van geschiedenis in het theater en de samenleving. Voor meer informatie en aanmelden, kun je hieronder verder lezen.